Letem netopýřím světem

Netopýři jsou pro velkou část veřejnosti záhadnou skupinou, o které mnoho neví. Často z nich mají lidé bezdůvodný strach. Neznalost a strach netopýry ohrožuje, dochází k záměrné nebo nechtěné likvidaci jejich úkrytů například při rekonstrukcích domů i k jejich zbytečnému vyrušování. Přitom soužití netopýrů s člověkem může být poměrně bezproblémové a je pro nás i užitečné. Pro zlepšení vztahu veřejnosti k netopýrům je proto zásadní osvěta. Tu chceme tímto projektem podpořit při realizaci výukových programů u nejmladších žáků – žáků 1. stupně základních škol a jejich prostřednictvím také u jejich rodičů a dalších případných zájemců o problematiku netopýrů.

V červnu a září se uskuteční ve venkovských školách z jižního Plzeňska deset programů pro žáky. Na tyto programy navážou netopýří výpravy na Prusinách. Prakticky podpoříme ochranu netopýrů vytvořením budek a jejich umístěním na vytipovaných místech.

V červnu jsme již uskutečnili programy pro děti ze škol v Chocenicích (klik do galerie na fotky z Chocenic), Řenčích a Dobřanech. První dvě výpravy na Prusinách proběhly 15. a 23. června 2016 za odborného vedení Mgr. Přemysla Tájka. Na obou výpravách účastníci vyslechli nejprve přednášku k netopýrům, jejich biologii a životnímu prostředí. Děti měly možnost vyrobit si netopýří razítka nebo škrabošku, pod lupou zkoumat netopýří trus. Při druhé výpravě se podařilo odchytit samičku netopýra ušatého a mohli jsme si ji prohlédnout zblízka. Netopýry jsme nejlépe poslouchali a pozorovali při lovu v korunách dubů na hrázi rybníka a nad jeho hladinou. Prusiny a okolí pravděpodobně navštěvují netopýr vodní, netopýr ušatý, stromový, parkový nebo rezavý.

V září nás čeká poslední třetí výprava!