Navštivte s námi místo, kam se vrátil bobr

Vydejte se s námi po stopách bobra! Tento největší hlodavec naší přírody se opět stává nedílnou součástí české krajiny. V letech 2014 a 2015 Občanské sdružení Ametyst ve spolupráci s LBV-Zentrum Mensch und Natur zkoumalo život bobra v česko-bavorském příhraničí.

Se žáky ze základních škol z Kdyně a Arnschwangu jsme se v loni vydali jej hledat do okolí Všerub. Děti pečlivě prozkoumaly zvolené místo a připravily pro vás napínavé putování, vybrali jednotlivá zastavení a jejich obsah. Připravené podklady jsme zpracovali do podoby netradiční naučné stezky, která vás jistě zaujme. Nechtěli jsme bobrovi jeho stavitelské záměry narušovat a tak vás po stopách bobra provede krásný tištěný průvodce s kreslenými obrázky. Ten bude k vyzvednutí na obecních úřadech, v knihovnách a informačních centrech nedalekých obcí. Zájemci si jej také mohou vytisknout z internetových stránek www.cestykrajinou.cz. Jednotlivá zastavení stezky jsou v terénu vyznačena pouze malými tabulkami s QR kódem, po jehož načtení do mobilního telefonu nebo tabletu se také můžete dostat k dalším informacím o bobrovi v českém i německém jazyce.

Přijďte na slavnostní otevření bobří naučné stezky! Dne 31. 3. 2015 se sejdeme v 10 hodin pod čapím hnízdem u Všerubského rybníka. Společně projdeme stezku, budeme hledat nové stopy bobra v okolí Všerub. Dostanete od nás tištěného průvodce, ale především si odnesete spoustu nezapomenutelných zážitků. A možná uvidíte i bobra. Seznámíte se také se vším, co se v projektu odehrálo. Žáci zpracovali bobří knihu, stopovali bobra také v okolí Arnschwangu nebo se zabývali otázkami, které přináší soužití bobra a člověka.

Zaujal vás návrat bobra do české přírody? Přemýšlíte, zda již také žije ve vašem sousedství? Dne 29. 4. 2015 pořádáme pro učitele seminář k bobrovi, kde se dozvíte základní informace k bobrovi jako druhu, vydáme se spolu hledat bobra přímo v Plzni a nabídneme vám tipy, jak toto téma zpracovat ve výuce. Nyní také připravujeme výukový program pro žáky a studenty. Bude zaměřený na pozorování a zaznamenání bobřích pobytových znamení, představení biologie a životních nároků bobra evropského a jeho vlivu na krajinu z pohledu různých zájmových skupin. Výukový program vám nabídneme od května do října letošního roku za zvýhodněnou cenu díky podpoře Ministerstva životního prostředí.

Projekt „Stopy bobra v příhraničním prostoru Čechy-Bavorsko je financován z Evropské unie, z programu Cíl 3 – přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Bavorsko 2007–2013.

Více informací Vám poskytne:

Lenka Prunerová (koordinátorka projektu)
Občanské sdružení Ametyst
E: prunerova@ametyst21.cz
M: 737 406 888