Česko-německá netopýří noc

V červnu Ametyst úspěšně navázal další vzdělávací aktivitou na desetiletou spolupráci s německou organizací LBV- Zentrum für Mensch und Natur. Společně jsme ve středu 8. 6. 2016 přivítali na Prusinách žáky šestých tříd z 21. ZŠ a ze ZŠ Bad Kötzting a připravili pro ně netopýří noc.

Odpoledne jsme se spolu všichni seznámili prostřednictvím různých her, které nám mimo jiné trochu pomohly překonat jazykovou bariéru. Na louce jsme se vžili do kůže netopýrů a zkoušeli jsme, jaké je to orientovat se v prostoru a lovit bez použití zraku. K večeru si každý žák vyrobil netopýří budku. Žáci se dozvěděli, kam je vhodné budku vyvěsit a tím nabídnout netopýrům další úkryt k bydlení a odpočinku. Se soumrakem jsme se vypravili na cestu do nebílovského zámku. Díky ochotě pana kastelána Milana Fialy jsme prozkoumali starou část zámku a objevili trus, dokazující přítomnost netopýřích samečků. Ti využívají prostory zámku jako občasný úkryt a především jako lovecký revír, o čem jsme se po setmění přesvědčili na vlastní oči. Na prusinském kopci jsme pozorovali netopýry lovící nad hladinou rybníka. Do spacáku děti doprovodil živý netopýrek, kterého jim z Arnschwangu přivezl Markus Schmiedberger z LBV. Netopýra náhodou přinesl ve středu ráno pán, který jej zachránil před utonutím ze sudu na dešťovou vodu. Děti měly díky tomu možnost vidět netopýra opravdu zblízka. Protože už byl netopýr zpět v dobré kondici, vypustil jej Markus ve čtvrtek v místě jeho nálezu, kde to zná.

Čtvrteční dopoledne jsme věnovali dokončení netopýřích budek a výrobě dalších drobností, například netopýřích škrabošek nebo razítek. Žáci se hravou formou seznámili s životem netopýrů a nebezpečími, která přispívají k poklesu jejich početnosti. Věříme, že netopýří v žácích získali nové příznivce a ochránce.