Pata jedlé stráně

Stojíte u paty jedlé stráně. Jedná se o příklad křovinného patra, které je na slunném stanovišti. Porost je domovem celé řady teplomilných rostlinných a živočišných druhů. Jsou zde různé jedlé bobuloviny, například rybízy, aronie, muchovník nebo borůvky s podsadbou půdopokryvných trvalek jako jsou jahodníky, violky nebo mateřídoušky. Dalším úkrytem pro živočichy je ležící kmen stromu, kde můžete také pozorovat pozvolný rozpad dřeva.

Katalog druhů – jedlá stráň

V dolní části stráně je zeleninový záhon, obrubu tvoří kamenná zídka kladená na sucho z různých druhů místních hornin. Zídka zároveň slouží jako životní prostor pro ještěrky, případně pro zimování obojživelníků a plazů. Věnujte svou pozornost dění na stráni a poté se schovejte do stinné jeskyně z myrobalánů, která se nachází stráni naproti na hranici mezi zahradou a loukou. Porovnejte svá pozorování a prožitek z obou stanovišť.

Směrem od ohniště k silnici se rozprostírá trvalkový záhon, který kvete od časného jara do pozdního podzimu a zpestřuje prusinskou zahradu pro zvířecí i lidské návštěvníky.

Katalog druhů – trvalkový záhon

Vybavení venkovní učebny výukovými prvky, tvorbu průvodce zahradou a katalogu druhů podpořil v roce 2015 Státní fond životního prostředí v rámci projektu Pestrá prusinská zahrada – učebna v přírodě.
SFZP_zkr_CMYK

MZP_logo_RGB_v2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *