Jak jsme chytili bobra

Bobr evropský je plachý živočich s převážně noční aktivitou, a tak je opravdu obtížné ho ve volné přírodě spatřit. Ve Všerubech máme jistotu, že se zde bobři opravdu vyskytují, chtěli jsme ale vědět, kolik jich lokalitu obývá a jak vypadají. V létě jsme proto využili čím dál více oblíbenou metodu sledování živočichů a na okraji lesa, poblíž nalezené bobří nory, jsme asi na měsíc umístili dvě fotopasti.

Toto zařízení je vybavené infračerveným pohybovým čidlem a vyfotí tedy obrázek vždy, když čidlo zaznamená pohyb a změnu teploty. Fotografie se uloží na SD kartu, a tak fotopast může být na jednom místě bez kontroly, dokud vydrží funkční baterie a je místo na kartě. Nejtěžší na použití fotopasti tedy je najít pro ni vhodné umístění, o čemž jsme se přesvědčili i my. Ze dvou krabiček se nám to podařilo, i přes vyzkoušení, jen u jedné. Díky druhé jsme mohli sledovat pouze stoupání hladiny vody v příkopu poté, co po deštích bobři trochu opravili hráz u nory. Voda se pak k naší úlevě zastavila několik centimetrů pod fotopastí.

První fotopast připevněná na jednom z ohlodaných stromů na okraji lesa nad strouhou nám udělala větší radost, zaznamenala několik stovek fotografií. Kromě několika bobrů jsme na nich identifikovali dalších 8 druhů živočichů, včetně kočky domácí. Kvalitní „úlovky“ si můžete prohlédnout ve fotogalerii, všimněte si, v jaké časy (a jak často) fotopast zaznamenala bobry evropské.